Grupa A: Croatia, Slovenia, Polonia, Cehia.( meciurile din aceasta grupa se vor disputa la Stavanger)

Croatia a reusit sa obtina a doua victorie din tot atatea meciuri.Dupa ce ieri a trecut de Polonia, astazi a venit randul cehilor.Prima parte a meciului a fost una echilibrata, inscriindu-se 26 goluri impartite in mod egal.Momentul decisiv al meciului a venit in minutul 40, cand Croatia a reusit sa marcheze de trei ori consecutiv, o data prin vedeta Ivano Balic si de doua ori prin Zlatko Horvat.Dupa acest moment, elevii lui Pavel Pauza'nu au mai putut face nimic.Scor final, 30 - 26 si Croatia isi asigura calificarea in runda urmatoare.

In cel de-al doilea meci s-au intalnit Polonia si Slovenia.Polonia avea nevoie de o victorie pentru a ramane in competitie.Elevii lui Bogdan Venta au inceput jocul in viteza si cu aruncari de la mare distanta.Karol Bielecki a facut un meci foarte bun reusind sa marcheze 9 goluri, aruncarile sale atingand si 120 km pe ora, iar Tomasz Tluczynski reusind sa marcheze cinci goluri pe contraatac.Polonia a reusit sa aiba un avantaj de sase goluri in minutul 14, insa la pauza diferenta avea sa fie si mai mare, 23-14.In partea a doua portarul sloven, Lapajne, a reusit sa aiba interventii excelente, in timp ce Pajovic si Pungartnik au marcat usor, diferenta fiind de sase goluri in minutul 39.Greselile polonezilor au continuat, slovenii apropiindu-se la doar trei goluri cu 10 minute inainte de final.Pe final polonezii au reusit sa-si pastreze luciditatea, reusind sa castige cu 33-27.

19:15 :
Cehia - Croatia 26-30(13-13)
21:15 : Polonia - Slovenia 33-27(23-14)

Grupa B: Danemarca, Rusia, Norvegia, Muntenegru.(meciurile din aceasta grupa se vor disputa la Drammen)

Tara gazda, Norvegia, a facut un nou meci senzational, dupa ce ieri a invins favorita grupei, Danemarca, astazi a administrat o infrangere categorica Rusiei, care este la un pas de a fii elimininata inca din faza grupelor, dupa ce ieri a obtinut doar un egal cu debutanta, Muntenegru.Eroul meciului a fost portarul Norvegiei care a reusit in prima repriza un procentaj senzational de 63 %, aparand 17 din cele 27 de aruncari ale rusilor.Din tabara norvegienilor s-a mai remarcat si Frode Hagen care a reusit sa inscrie 9 goluri.

Dupa infrangerea suferita in fata Norvegiei, Danemarca, avea nevoie neaparata de o victorie impotriva debutantei, Muntenegru.Danezii au inceput furibund meciul, dupa 20 minute scorul fiind deja 14-6.Nordicii au dominat si a doua repriza, insa muntenegrenii nu s-au dat batuti stiind ca diferenta de goluri poate fii decisiva in lupta pentru ocuparea locului 3 in grupa B.