Fernando Gonzalez a reusit sa-l invinga pe Roger Federer, in primul lor meci din cadrul Turneului Campionilor. Dupa un prim set castigat autoritar de elvetian, 6-3, situatia parea destul de clara.
Totusi, chilianul nu a fost de acord cu deznodamantul dinainte pus, si a incercat sa se tina cu dintii de orice sansa oferita. Nu a contat pe serviciul adversarului, dar si-a facut, cu greu, propriile jocuri, ducand setul secund in tie-break. Dumnezeu ii rasplateste pe oamenii indarjiti, iar Gonzalez a reusit sa castige tie-breakul, uluitor, cu 7-1.
Mansa decisiva a fost mai echilibrata, ambii combatanti beneficiind, pe rand, de mingi de break. Niciuna nu a fost insa fructificata si s-a ajuns astfel in prelungiri. Aici, inspiratia providentiala a lui Gonzalez si-a spus cuvantul, sudamericanul realizand breakul, pentru ca, mai apoi sa-si apere serviciul si sa castige partida.
Pentru Fernando, aceasta este prima victorie in fata lui Federer, din 11 intalniri.
Cei doi fac parte din Grupa Rosie, alaturi de Andy Roddick si Nikolay Davydenko.