Ieri a debutat in Norvegia cea de a 8-a editie a Campionatului European de Handbal Masculin.Prima zi a turneului a adus si primele suprize, vicecampioana europeana, Spania, fiind invinsa categoric de Ungaria, iar Rusia reusind doar un egal cu debutanta Muntenegru.Tara gazda, Norvegia, a reusit un debut senzational, invingand echipa clasata pe locul trei la ultimele trei europene, Danemarca.

.

Astazi a debutat in Norvegia cea de a 8-a editie a Campionatului European de Handbal Masculin.Prima zi a turneului a adus si primele suprize, vicecampioana europeana, Spania, fiind invinsa categoric de Ungaria, iar Rusia reusind doar un egal cu debutanta Muntenegru.Tara gazda, Norvegia, a reusit un debut senzational, invingand echipa clasata pe locul trei la ultimele trei europene, Danemarca.

.

grupa-a.JPG

slov.JPG

.

Grupa A: Croatia, Slovenia, Polonia, Cehia.( meciurile din aceasta grupa se vor disputa la Stavanger)

.

In grupa A, in primul meci s-au intalnit nationalele Sloveniei si Cehiei.Slovenia a reusit sa obtina primele sale doua puncte la acest turneu dupa ce a reusit sa invinga la doua goluri Cehia, dupa un start mai bun al cehilor care au condus cu 6-2.Insa paradele portarului Beno Lapajne, au facut ca scorul la pauza sa fie in favoarea slovenilor.In partea a doua a partidei ambele echipe au facut greseli, insa defensiva slovena a rezistat ma bine, reusind sa marcheze pe contraatac 5 goluri in 4 minute prin Ales Pajovic, facand ca diferenta sa fie de 7 goluri.Pe final, elevii lui Miro Pozun s-au relaxat dandu-le posibilitatea cehilor sa revina si sa reduca din diferenta.

In cel de-al doilea meci al grupei s-au intalnit reprezentativele Croatiei si Poloniei.Meciul a inceput echilibrat, cele doua echipe mergand cap la cap, la pauza scorul fiind egal 14-14.In cea de-a doua parte Croatia a reusit sa preia conducerea, la rampa iesind Ivano Balic, care a reusit sa marcheze sase goluri, aducand astfel primele puncte Croatiei.De la polonezi s-au remarcat Jurasik Mariusz cu 11 goluri si Bielecki Karol cu sase goluri.

.

Grupa B: Danemarca, Rusia, Norvegia, Muntenegru.(meciurile din aceasta grupa se vor disputa la Drammen)

.
Prima surpriza a zilei a produs-o debutanta Muntenegru care a facut un meci foarte bun in fata puternicei nationale a Rusiei.Condusi Alen Muratovic, muntenegrenii au preluat repede conducerea, aflandu-se in permanenta in fata Rusiei in prima repriza.Lucrurile au mers din rau in mai rau pentru Rusia care si-a pierdut si coordonatorul de joc in a doua repriza, Vitaly Ivanov, accidentandu-se cand trecusera doar trei minute din cea de-a doua parte.Pe finalul unui meci interzis cardiacilor, Rusia a reusit sa egaleze si sa obtina un punct pretios.

.

Tara gazda, Norvegia, a reusit o victorie senzationala impotriva Danemarcei, favorita grupei B.Hagen a reusit sa marcheze cinci goluri in prima repriza si scorul era 14-10 la pauza.Cu cinci minute inainte de final scorul era 27-22, insa danezii au revenit miraculos ducand scorul la 27-26 cu un minut inainte de final.Parada lui Solberg a facut ca scorul sa ramana 27-26, Norvegia obtinand o victorie mare.

.

18:00 :
Rusia - Muntenegru 25-25(15-16)
20:15 : Danemarca - Norvegia 26-27(14-10)

———————————————————————

grupac.JPG

.

Grupa C:
Spania, Germania, Ungaria, Belarus.(meciurile din aceasta grupa se vor disputa la Bergen)

.

Campioana mondiala, Germania, a inceput convingator acest european reusind sa invinga Belarus, intr-un meci controlat in totalitate de principalii favoriti la castigarea trofeului.A Desi scorul nu o arata germanii au avut de muncit in fata unei nationale care pune probleme cu siguranta si in urmatoarele meciuri.

.

Cea mai mare surpriza a zilei a produs-o Ungaria care a reusit sa invinga categoric vicecampioana europeana, Spania.Pana la scorul de 9-8 pentru Spania a fost un meci foarte echilibrat, ambele echipa mergand cap la cap.Dupa 9-8 pentru Spania, ungurii au facut legea pe teren reusind sa marcheze sase goluri consecutive ducand scorul la 14-9.Pana la pauza campionii mondiali din 2005 au revenit scorul fiind de 14-12.Decimata de accidentari, Spania a facand o a doua repriza dezastruoasa, László Nagy reusind sa marcheze prin minutul 45 trei goluri consecutive ducand scorul la 28-23, practic punand capat meciului.Scor final 35-28 pentru Ungaria, iar viitorul nu suna deloc bine pentru iberici.

.

18:15 : Germania - Belarus 34-26 (16-13)
20:15 : Spania - Ungaria 28-35(12-14)

grupa-d.JPG

.

Grupa D: Franta, Islanda, Slovacia, Suedia.(meciurile din aceasta grupa se vor disputa la Trondheim)

.

In grupa D, campioana europeana en-titre a reusit sa obtina victoria cu 19 secunde inainte de final, cand capitanul Olivier Girault a transformat o lovitura de la 7 metri.De la francezi s-a remarcat Olivier Girault cu 6 goluri, pe cand la slovaci, SULC Frantisek a reusit sa marcheze 10 goluri.

In cel de-al doilea meci, cea mai titrata echipa de pe batranul continent, Suedia, a inceput in forta acest turneu reusind sa obtina victoria in meciul cu Islanda.Cvatrupla campioana europeana a condus in majoritatea timpului, la pauza scorul fiind 11-9, in cea de-a doua parte reusind sa-si mareasca avantajul la 5 goluri, scorul final fiind de 24-19.ANDERSSON Kim a facut un meci excelent reusind sa marcheze 7 goluri.